Zaujímavé miesta

Najslávnejšie námestie vo Florencii

Aké je najlepšie vyhliadkové miesto na premýšľanie o najslávnejšom námestí vo Florencii, Signorii? Vonkajší stôl v ctihodnej Caffè Rivoire – najlepšie nad lahodnou cioccolata con pane, tmavou, horúcou čokoládou. Neskoro v noci, keď davy zmizli, môžete prehľadávať dlhé tiene a predstaviť si, že od roku 1400 sa tu zmenilo len veľmi málo.

Signoria je najelegantnejšou sochárskou záhradou v Európe. Medzi majstrovské diela patrí nádherná Neptúnova fontána od Ammannatiho, Herkules a Cacus od Bandinelliho a presná kópia Michelangelovho Dávida, všetky strategicky umiestnené pred Palazzo Vecchio. Tento veľkolepý verejný priestor je stredobodom Florencie od 15. storočia, zlatého veku, kedy bolo mesto vyhlásené za najkrajšie v Európe.

Stretli sa tu významní obchodníci vo svojej honosnej paráde, aby diskutovali o podnikaní uprostred búrlivého každodenného života Florencie – hluk a pachy predajcov produktov, mäsiarov a obchodníkov s rybami boli také intenzívne, ako ktorýkoľvek indický bazár. Holiči sa živili aj pod holým nebom; kazatelia nadávali davu za ich svojvoľné spôsoby; deti hrali palla al calico, druh futbalu; a mladí páni si na kamenných schodoch užívali šach a kocky.

S toľkými Florenťanmi natlačenými pohromade bola Signoria tiež miestom, kde mohlo dôjsť k náhlym erupciám násilia – niektoré s politickými cieľmi; iné zdanlivo náhodou. Mestské záznamy ukazujú, že na námestie sa raz vrútil utečený kôň, ktorý prevrátil stánky a vyvolal všeobecnú paniku. Predstavitelia mesta si mysleli, že prebieha vzbura, a tak zamkli dvere paláca a verejný kat sa v obave z odvety od priateľov a rodín svojich obetí schoval.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *