Autobusová dopravaObjednať katalóg 2014Letenky onlineHľadáme sprievodcu

RÍM - FLORENCIA

5 dňový poznávací zájazd

mapa
TYP ZÁJAZDU:Poznávací
KRAJINA:Taliansko Taliansko
TERMÍN:
202€VyrátaťSkype
SÚHRN:Rím (Večné mesto) s množstvom veľkých pamiatok. Prejdeme sa námestím sv. Petra, navštívime Baziliku sv. Petra s hrobkami pápežov, Piazza Navona - námestie s troma fontánami, Panteon - chrám všetkých bohov, či Koloseum - svetoznámy amfiteáter. Vo Florencii budeme obdivovať Dóm Santa Maria del Fiore, jednu z najväčších katedrál na svete, či Campanile - 82 metrov vysokú zvonicu.
TYP ZÁJAZDU:Poznávací zájazd do večného mesta -Rím a Florencie „perly renesancie“+ doprava luxusným klimatizovaným autobusom + dobrý štandard ubytovania s raňajkami + sprievodca CK.
ZájazdTermínAktuálna cena
RF 0523.02.2015 - 27.02.2015 (nocí:2)Cena od: 202€Kalkulačka

POZNÁMKA: Pre ucelené kolektívy termíny podľa želania.

Program

1.deň:

Odchod z Prešova v dopoludňajších hodinách,tranzit cez krajiny EÚ, noc v autobuse.

2.deň:

V ranných hodinách príchod do metropoly Talianska, Ríma. Celodenná prehliadka mesta: Lateránska bazilika, Španielske námestie so Španielskymi schodmi a barokovou Fontánou La Barcaccia, Fontána Di Trevi - „najkrajšia fontána v Ríme”, Piazza Colonna - námestie so stĺpom Marca Aurelia, Panteón - chrám všetkých bohov, Piazza Navona - námestie s troma fontánami, Piazza Venezia, Pamätník Viktora Emanuela II., ktorý symbolizuje znovuzjednotenie Talianska, Kapitol - najnižší a historicky najvýznamnejší vrch, Forum Romanum - zrúcaniny antických chrámov a bazilík, Koloseum - svetoznámy amfiteáter. Ubytovanie, nocľah.

3.deň:

Raňajky, odchod do Vatikánu. Prehliadka Námestia sv. Petra, Baziliky sv. Petra s hrobkami pápežov, možnosť výstupu na kupolu alebo návšteva Vatikánsych múzeí, ku ktorým patrí aj Sixtínska kaplnka.  Popoludní voľný program, návrat na miesto ubytovania, nocľah.

4.deň:

Raňajky. V ranných hodinách presun do Florencie. Pešia prehliadka mesta: Národná knižnica, Kostol Santa Croce - ukrývajúci náhrobky talianskych osobností, akými sú Michalengelo či Macchiavelli. Námestie Piazza della Signoria - Palazzo Vecchio, Dóm Santa Maria del Fiore -  je jedna z najväčších katedrál na svete. Campanile - 82 metrov vysoká zvonica, kostol San Lorenzo (najstarší kostol vo Florencii), Ponte Vecchio-Starý most, Palazzo Pitti-palác Pitiovcov, ktorý je jedným z najväčších florentských palácov, Záhrada Boboli s množstvom fontán, citrusov a jaskýň. Vo večerných hodinách odchod na Slovensko.

5.deň:

Návrat na Slovensko.

Doprava

Klimatizovaným autobusom s ponukou chladených a teplých nápojov.

PLÁNOVANÁ TRASA

 • Prešov - Žilina -  Bratislava -  Rím - Florencia a späť

V prípade väčšej skupiny zmena trasy vyhradená.

Doplňujúce informácie

Cena obsahuje:

 •  doprava klimatizovaným autobusom
 •  2x ubytovanie s raňajkami
 •  služby sprievodcu CK
 •  poistenie CK proti insolventnosti

Cena neobsahuje:

 • komplexné cestovné poistenie 1,70€/os/deň
 • vstupy a ďalšie služby mimo programu

Cestovná kancelária EZOTOUR s.r.o. si v prípade nutnosti vyhradzuje právo zmeny trasy a poradia programu pri zachovaní obsahu zájazdu.

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove v južnej Európe. K Taliansku patria aj dva veľké ostrovy - Sicília a Sardínia, ako aj zopár menších ostrovov - Elba, Ischia, Capri, Lipari a iné. Susediace krajiny sú: Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Slovinsko.Taliansko je málo členitou krajinou, rozdiely sú skôr z hľadiska rozvinutosti krajiny. Bohatstvo sa drží na priemyselnom severe v porovnaní s chudobnejším juhom. Taliansko je hornatá krajina. Na severe sa týčia Alpy a stredom čižmy sa ťahajú Apeniny. Na juhu krajiny sú sopky Vezuv, Etna, Stromboli a Vulcano.

ROZLOHA - 301.270 km2

POČET OBYVATEĽOV - 57,8 mil.

Prevažne rímskokatolícke náboženstvo - centrom rímskokatolíckej cirkvi sa stal Vatikán, ktorý leží v strede Ríma. Vatikán je najmenší nezávislý štát na svete a súčasne je sídlom pápeža. Vo Vatikáne je množstvo významných pamiatok.

HLAVNÉ MESTO - Rím

MENA

EURO (V minulosti ITL - talianska líra)

HISTÓRIA

Dejiny Talianska siahajú až do staroveku. Najznámejším momentom je založenie Ríma v r. 753 pred n.l. Od tohto momentu sa datuje rozkvet etruských mestských štátov. Po celý čas sa viedli rôzne vojny, ktoré umožnili expanziu Rímskej ríše. Po rozdelení Rímskej ríše sa význam Talianska znižoval. 14. storočie prinieslo Taliansku rozkvet umenia a vedy. V ďalšom období sa Taliansko borilo s nadvládou Francúzska a Rakúska a až v r. 1870 získalo opäť svoju nezávislosť. Novodobé dejiny priniesli Taliansku tiež niekoľko ťažkých chvíľ v podobe II. svetovej vojny. Od podpísania kapitulácie v r. 1943 sa Taliansko vyhýba vojenským konfliktom. Dnes patrí Taliansko k najznámejším a najnavštevovanejším krajinám južnej Európy.

TURISTICKÉ INFORMÁCIE

VÍZA - nie sú potrebné

OČKOVANIE - nie je potrebné

BEZPEČNOSŤ

Bezpečnosť v Taliansku patrí medzi problémové oblasti. Bežné pouličné krádeže sú dennou skutočnosťou. Preto je dobré dbať na bezpečnosť vo zvýšenej miere. Špeciálne je vhodné používať trezory a úplne najlepšie je nebrať so sebou cenné predmety. V žiadnom prípade nie je možné nechať na pláži fotoaparát, kameru a podobné predmety.

ZDRAVOTNÍCTVO

V Taliansku je zdravotníctvo na vysokej úrovni. Zdravotnícke služby nie sú bezplatné, preto je vhodné zabezpečiť si zdravotné pripoistenie.

TURISTICKÁ SEZÓNA

Taliansko patrí k známym letoviskám, ktoré vítajú turistov od skorého leta do neskorej jesene. Začiatkom leta a koncom jesene tu panuje pekné, ale premenlivé počasie. Dovolenka a Taliansko patria k sebe. Teplota vzduchu i vody nie sú stále ako v iných južných krajinách. Všetky pláže na východnom pobreží sú plné od júna do septembra. Čoraz väčšej obľube sa teší nielen Ligúrske more, ale i čisté jazerá.

Do Talianska prichádzajú okrem plážových dovolenkárov aj cykloturisti, pre ktorých sa sezóna predlžuje od skorej jari do neskorej jesene.

OBCHODY, BANKY, ZMENÁRNE

Obchodná sieť je veľmi rozvinutá, hlavne na severe krajiny a v turistických centrách. Zmenárne i komerčné banky sú otvorené počas pracovných dní. Peniaze doporučujeme vymieňať iba v oficiálne povolených zmenárňach a v bankách.

JAZYK

Úradným jazykom je taliančina. Ako tak sa možno dorozumieť anglicky, nemecky, španielsky a francúzsky. Znalosť cudzích jazykov však nie je bežná ani v obchodoch, ani v hoteloch.

POČASIE A PODNEBIE

Taliansko má podnebie zodpovedajúce svojej polohe mierneho až subtropického pásma. Letá sú horúce a zimy spravidla mierne. Výnimkou je severné Taliansko, ktoré má zimy studenšie vďaka kontinentálnemu podnebiu. Rovnako k celkovému koloritu podnebia na severe územia prispievajú Alpy.Počasie pri mori býva väčšinou pekné a príjemné.

PAMIATKY A ATRAKCIE

 • Rím - Piazza di Spagna, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Koloseum, Kapitol, baziliky San Pietro in Vincoli, Santa Maria Maggiore, Katakomby - bludisko podzemných chodieb
 • Vatikán - najmenší suverénny cirkevný štát na svete

- Sixtínska kaplnka - známa najmä vďaka Michelangelovým nástenným maľbám,
- Vatikánske múzeá vo Vatikáne,
- Bazilika sv. Petra
- Námestie sv. Petra

 • Neapol - kráľovský palác
 • Pisa:

- Šikmá veža Torre Pendente - zvonica vysoká 54,6 metra. Veža sa odchýlila od svojej osi o 5 metrov. Na vrchol veže vedie 294 schodov. Šikmá veža v Pise dodnes láka davy turistov. Za zmienku stojí fakt, že šikmú vežu v Pise využíval na svoje pokusy aj známy fyzik Galileo Galilei.
- Piazza dei Miracoli
- Dóm z 11. storočia
- Baptiserium z 12. storočia - vnútri je šesťhranná kazateľnica

 • Volterra - Múzeum Guarnacci - najkrajšia zbierka etruského umenia
 • Florencia:

- Piazza Michelangelo
- Dóm Santa Maria del Fiore s červenou kopulou má bronzové dvere, ktoré sa nazývajú Dvere do raja
- Zvonica Campanila je vysoká 81,5 metra
- Galéria Ufizi

 • Viareggio - Veža Torre del Lago Puccini je známa tým, že v nej žil skladateľ Puccini.
 • Castel Gandolfo - letné sídlo pápeža neďaleko Ríma v albénskych horách. Zámok bol postavený v 17. storočí.
 • Jazero Lago Massaciuccoli - chránená prírodná rezervácia
 • Carrara - kameňolom v Toskánsku. Tu sa ťaží slávny kararský mramor.
 • Verona -starobylý amfiteáter
 • Benátky - mesto na ostrovoch v lagúne, prezývané najpokojnejšie mesto. V Benátkach sa miešajú rôzne architektonické štýly od byzantského, cez gotický až po renesančný. V Benátkach sa určite prevezte na gondole po Veľkom kanáli (Canal Grande), najlepšie od Piazzale Roma po San Zaccaria. Známou atrakciou je Benátsky karneval, ktorý trvá dvanásť dní.

- Nám. Sv. Marka
- Bazilika sv. Marka (Basilica di San marco) - zmes byzantského a románskeho štýlu. Bazilika je známa svojimi mozaikami. Medzi najslávnejšie patrí Posledný súd od Tintoretta.
- Dóžov palác
- Palác d´Oro (Ca´d´Oro) - benátsky gotický palác, v ktorom sa dnes nachádza galéria
- Palác Pesaro - dnes tu sídli Galéria moderného umenia a múzeum orientálneho umenia
- Židovské geto

 • Bologna - Piazza Maggiore, Piazza del Nettuno - Neptúnova fontána, gotická radnica, kostol San Petronio, kostol San Domenico so sochárskymi dielami majstra Michelangela
 • Toskánsko - celá oblasť Toskánska je jedným z rajov na zemi. Ide o vidiecky štýl života, kde príroda v podobe viníc, olivových hájov a nádherných pláži vytvára harmóniu pokoja.
 • Pompeje - vykopávky mesta, ktoré bolo pochované po výbuchu sopky Vezuv v r. 79 pr. n. l. Medzi zachované archeologické pamiatky patria: bazilika, Malé a Stabijské kúpele, divadlá, amfiteáter a nádherné mozaiky a fresky.
 • Vezuv - činná sopka. Vrchol sopky sa nachádza v nadmorskej výške 1277 metrov. Obvod krátera meria 1400 metrov.
 • Liparské ostrovy - ostrovy sopečného pôvodu. Na ostrove Vulkán je sopka La Fosa, ktorá pri výbuchu v r. 1888 vytvorila 200 metrový kráter. Všade je cítiť zápach síry, ktorej výpary sfarbili okolité skaly na žlto.
 • Trentino - malebné mestečko
 • Paestum - archeologický park z pozostatkov antického mesta
 • Lago di Garda - nádherné jazero
 • Modrá Jaskyňa na ostrove Capri
 • Rimini - delfinárium a terárium San Marino - samostatná republika s množstvom historických pamiatok. Zaujímavá je hneď vstupná brána Porta S. Francesco z 15. storočia a bazilika di San Marino. Turisti tu radi nakupujú lacný alkohol a obuv.
 • Taliansko v miniatúre (Italia in miniatura)- zaujímavý park so zmenšeninami známych stavieb a zábavný park s atrakciami pre deti i dospelých pri Rimini. Má celoročnú prevádzku.
 • Gardaland - zábavný park s mnohými atrakciami neďaleko Verony
 • Mirabilandia - zábavný park 10 km južne od Ravenny (Savio). Otvorený je celý rok.
 • Záhradný park Sigurta
 • Etna - činný vulkán. Etna má nadmorskú výšku 3340 metrov. Jej vrchol býva pokrytý snehom. V okolí je niekoľko parazitických kráterov.
 • Alcantara - na Sicílii v blízkosti Etny tvorí malebné prírodné scenérie a kaňony pozdĺž toku rieky
 • Via Appia - najznámejšia cesta z Ríma do Capuy (r. 302 pred n.l.)
 • Sicília - ostrov s množstvom historických pamiatok a vykopávok
 • Sardínia - ostrov s náderne zachovanou prírodou, bielym pieskom a tyrkysovou vodou
 • Kalábria - polostrov na juhozápade Talianska:

- Catanzaro - Provinčné múzeum, Palazzo Fazzari, Palazzo de Nobili, Palazzo della Prefettura, Ruiny hradu s vežou
- Lamezia Terme - kúpele
- Curinga - Veža saracénov (Torre dei Saraceni) zo 16. storočia
- Cosenza - Ľudové múzeum, Palazzo dei Bruzi, Palazzo Tarsia, Palazzo Savelli, Hrad z r. 1184, prestavaný v 15. až 18. storočí
- Villapiana - Torre di Villapiana z 15. storočia
- Crotone - Archeologické múzeum, Palazzo Barraco z 18. storočia, Palazzo Vescovile zo 16. storočia, Zámok Castello di Charles V z 9.stor
- Reggio Calabria - Národné múzeum, Palazzo del Governo
- Vibo Valentia - Palazzo Cordopatri

 • Apulia - juhovýchodná časť Talianska sa rozkladá na opätku talianskej čižmy:

- Jaskyňa Castellana - krasová jaskyňa bola objavená v 18. storočí. Patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Talianska
- Gargano - Pralesná rezervácia Foresta Umbra
- Gallipoli - Starý prístav, Úzke uličky, Fontána Greca, Kostol Chiesa del Caneto, Aquapark
- Lecce - Piazza S. Orozo, Piazza Duomo, Zvonica, Katedrála, Biskupský palác
- Murge - v tejto oblasti sa vyskytujú stavby zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO s názvom trulli. Ide o zvláštne kruhové domčeky s kopulami.
- Catel del Monte - neuveriteľne zvláštny hrad, ktorý má tvar osemuholníka bol postavený v r. 1240. Stojí v oblasti Murge.
- Bari - Bazilika sv. Mikuláša

 • Vodné parky:

- Rimini - Aquabell
- Cesenatico - Atlantica
- Riccione - Aquafan

 • Jaskyne Frasassi - sa nachádzajú pri Ancone. Vytvorila ich rieka Sentino, ktorá vďaka vápencov formovala nádherné útvary a jazierka.

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Talianska patria:

• Lignano
• Bibione
• Lido di Jesolo
• Rimini a okolie
• Comacchio
• San Benedetto Del Tronto
• Alba Adriatica
• Scalea
• Ischia

Lignano - v severnej časti Talianska patrí medzi najlepšie letoviská. Jeho výhodou pre Slovákov je jeho dostupnosť autom či autobusom. Ďalšou výhodou je možnosť ubytovania v apartmánoch. V stredisku sa nachádza aj pekný aquapark. Medzi spestrenia patria výlety do susedného Bibione a Caorle.

Bibione - veľmi obľúbené stredisko na východnom pobreží s množstvom krásnych širokých piesočnatých pláží. Výhodou strediska je veľké množstvo ubytovacích kapacít, výborná talianska kuchyňa. Nevýhodou strediska je množstvo turistov a plné pláže.

Lido di Jesolo - kto by nepoznal tradičné prázdninové stredisko, kde dovolenkujú všetci, ktorí majú radi rušné a plné strediská. Piesočné pláže sú pomerne plné, ale nuda tu nie je. V stredisku je dostatok apartmánov a hotelov s dobrou talianskou kuchyňou.

Rimini - veľmi známe stredisko na východnom pobreží ponúka dlhú a širokú pláž. Ubytovanie je vhodné rezervovať vopred. V stredisku sú pekné promenády. Atrakciou strediska je delfinárium. Stredisko Rimini má známe predmestia, ktoré dnes tvoria ďalšie známe strediská ako sú: Bellaria - Igea Marina, Gateo Mare, Viserba, Miramare a Misano Adriatico.

Comacchio - samotné mestečko Comacchio a jeho sedem kúpeľných mestečiek (Lido di Volano, Lido delle Nazioni, Lido di Pomposa, Lido degli Scacchi, Porto Garibaldi, Lido degli Estensi a Lido di Spina) tvoria nádherné letovisko. Ozdobou letoviska je rozsiahla piesočná pláž.

San Benedetto Del Tronto - stredisko s krásnymi piesočnými plážami. Patrí medzi strediská označované ako Palmová riviéra. Pre promenády týchto stredísk je charakteristická palmová alej.

Alba Adriatica - typické dovolenkové stredisko láka svojich návštevníkov rozsiahlou plážou, palmami, oleandrami a príjemnou atmosférou.

Scalea - známe stredisko v Kalábrii ponúka pekné piesočnaté a okruhliakové pláže.

Ischia - ostrov Ischia je známy piesočnatými plážami Citara a San Francesco ako aj krásnymi Poseidonovými záhradami

OSOBNOSTI

•Marco Polo, Krištof Kolumbus - moreplavci a cestovatelia
•Vivaldi - hudobný skladateľ,
•Verdi, Puccini - operná tvorba
•Michelangelo, Leonardo da Vinci, Tizian, Rubens, Rembrandt, Tintoretto - maliari
•Eros Ramazzotti - spevák
•Salvino Armati - florentský učenec
•Alessandro Volta - fyzik
•Luigi Galvani - biológ 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Predvoľba do Talianska 0039, Rím 0039/06, Benátky 0039/041, San Maríno 00378

Sviatky: 1. a 6. január, 13., 15. a 16. apríl, 1. máj, 3. jún, 15. august, 1. november, 8., 25. a 26. december

PRENÁJOM AUTA

Prenájom auta nie je problém. Cena za požičanie auta je primeraná, cca 1.000 Sk/deň pri požičaní si auta na týždeň. Na Sardínii je cena asi 1,5 násobne vyššia.

POTRAVINY A PITNÁ VODA

V Taliansku je skoro všade uvedené agua non potabile, čo pre turistu znamená, že nevie, či môže takému vodnému zdroju dôverovať. Pre istotu je lepšie používať kupované prírodné minerálne vody vo fľašiach. Kultúra potravín je vysoká. Talianska kuchyňa je známa a chutí azda všetkým. Doporučujeme ochutnať pizzu, či pastu na rozmanité spôsoby.

CENY

Ceny sú pomerne prijateľné. Potraviny a jedlá v reštauráciach o niečo drahšie ako u nás. Dobre sa nakupujú kožené výrobky, topánky a suveníry.

SLOVNÍK

buon giorno - dobrý deň
per piacere - prosím
grazie -ďakujem
si - áno
no - nie
quanto costa questo -čo to stojí?
dove - kam?
la stazione - nádražie, stanica
il treno - vlak (rýchlik)
l ufficio postale - pošta
la piazza - námestie
il porto - prístav
l aerodromo - letisko
che ora é - koľko je hodín ?
lunedi - pondelok
martedi - utorok
mercoledi - streda
giovedi -štvrtok
venerdi - piatok
sabato - sobota
domenica - nedeľa
uno, una - jeden
due - dva
tre - tri
quatro -štyri
cinque - päť
sei -šesť
sette - sedem
otto - osem
nove - deväť
dieci - desať
il cameriere -čašník
il pasto- jedlo
la seconda colazione - obed
le patate - zemiaky
il pane - chlieb
il manzo - hovädzie mäso
arrosti di oca - pečená hus
il pollo arrosto - pečené kura
il caffé - káva
la birra - pivo
la minestra - polievka
il vino bianco - biele víno
il gelato - zmrzlina

Odporúčame navštíviť :

 • Vatikánske múzeá (Rím) l5,-EUR
 • Kupola na Bazilike sv.Petra (Rím) 7,-EUR
 • Klenotnica v Bazilike sv.Petra  (Rím) 6,-EUR
 • Koloseum/Palatín /Forum Romanum (Rím) po 11,-EUR
 • Kostol Santa Croce (Florencia) 4,-EUR
 • Galeria Pallatina v Palazzo Pitti (Florencia) 10,-EUR
 • Park Boboli (Florencia) 9,50,-EUR
 • Palazzo Vecchio, zvonica, kupola na katedrále (Florencia) po 6,-EUR

Poznámka: Vyššie uvedené ceny sú orientačné.

Vaše komentáre