Autobusová dopravaObjednať katalóg 2014Letenky onlineHľadáme sprievodcu

ADVENTNÁ BUDAPEŠŤ

"kráľovná na Dunaji"

mapa
TYP ZÁJAZDU:Poznávací
KRAJINA:Maďarsko Maďarsko
TERMÍN:
---€VyrátaťSkype
SÚHRN:Spoznáme 100 ročný symbol maďarskej demokracie – budovu Parlamentu. Prejdeme sa po moste ponad rieku Dunaj spájajúci hornatú Budu a rovinatú Pešť a na pahorku Gellért s Citadelou sa nám naskytne nádherný výhľad na metropolu Maďarska.
TYP ZÁJAZDU:Poznávací zájazd starobylej Budapešti s návštevou vianočných trhov na Vörösmártyho námestí, ktoré patria k najlepším v Európe + doprava luxusným klimatizovaným autobusom + osvedčená kvalita + veľmi obľúbený typ zájazdu + sprievodca CK.
ZájazdTermínAktuálna cena

Pre ucelené kolektívy termíny podla želania

Program

1.deň:

Odchod z Prešova v skorých ranných hodinách. Príchod do Budapešti, jednej z najkrajších metropol Európy. Pozrieme si námestie Hrdinov, navštívime Baziliku sv. Štefana - najväčší kostol v Budapešti. Najslávnejším „Reťazovým mostom„ prejdeme do Budína, kde si prezrieme nádvoria Kráľovského paláca, Matyášov chrám. Hneď za ním sa Vám naskytne nádherný výhľad na celú Budapešť z Rybárskej Bašty. Veľkým zážitkom pre Vás bude návšteva vianočných trhov, kde si môžete pochutnať na varenom víne, trdelníkoch, langošoch a perníkoch, obdivovať umelecké a remeselné výrobky, sklo, keramiku, suveníry, darčeky a vychutnať vianočnú atmosféru Budapešti s typickými vianočnými stánkami na Vörösmartyho námestí. A to všetko s bohatým doprovodným programom rôznych vystúpení /tanečné súbory, ľudové orchestre, bábkové divadlo, drevený betlehem/. Voľný program.

Návrat na Slovensko.

Doprava

Klimatizovaným autobusom s ponukou chladených a teplých nápojov.

Plánovaná trasa

Prešov-Košice-Budapešť a späť

V prípade väčšej skupiny zmena trasy vyhradená.

Doplňujúce informácie

Cena obsahuje:

 • doprava klimatizovaným autobusom
 • služby sprievodcu CK
 • poistenie CK proti insolventnosti

Cena neobsahuje:

 • komplexné cestovné poistenie 1,70€/os/deň
 • vstupy a ďalšie služby mimo programu

Cestovná kancelária EZOTOUR s.r.o. si v prípade nutnosti vyhradzuje právo zmeny trasy a poradia programu pri zachovaní obsahu zájazdu.

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Maďarsko leží v strednej Európe, v Karpatskej kotline. Je typickou vnútrozemskou krajinou. Susediace štáty sú Slovensko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina.

Rozloha: 93.030 km2

Počet obyvateľov: 10,5 mil. obyvateľov. Náboženstvo prevažne rímskokatolícke a protestantské.

Zloženie obyvateľstva: Prevažne Maďari.

Hlavné mesto: Budapešť

Mena: HUF - forint, Mince: 1,2,5,10, 20, 50 a 100 forintové, Bankovky: 200, 500, 1000, 2000, 5000 a 10000 forintové

Počasie a podnebie: Maďarsko má typicky mierne vnútrozemské podnebie. Letá sú horúce a zimy studené. Najchladnejším mesiacom je január (-1 stupeň Celzia). Najteplejším august (21,3 stupňa Celzia). Ročný priemer zrážok 625 mm.

TURISTICKÉ INFORMÁCIE

V Maďarsku sú oficiálnymi dňami pracovného pokoja 1. január - Nový rok, 15. marec - Národný sviatok, Veľkonočný pondelok, Svätodušný pondelok (podľa cirkevného kalendára), 1. máj - Sviatok práce, 20. august - Oslavy ústavy a zakladateľa štátu kráľa sv. Štefana, 23. október - Deň republiky, 25.-26. december - Vianoce.

Pre turistov slúži v Maďarsku kancelária služieb verejnosti TOURINFORM., internet www.tourinform.hu. Predvoľba do Maďarska 0036, Budapešť 0036/1, Siofok 0036/84, Debrecen 0036/52

Elektrické napätie: 220 V

Jazyk: Úradným jazykom je maďarčina. Maďarčina je jazykom z ugrofínskej vetvy. Maďarským jazykom hovoria aj národnostné menšiny v okolitých krajinách.  V Maďarsku nebolo donedávna ľahké dorozumieť sa cudzími jazykom, ale v poslednomčase sa ujala angličtina a nemčina.

Víza: nie sú potrebné

Očkovanie: nie je potrebné

Bezpečnosť: Maďarsko nemá problém s bezpečnosťou, ale tak ako vo všetkých iných krajinách doporučuje turistom dbať na svoje doklady a cennosti.

Zdravotníctvo: Zdravotníctvo je dobre prispôsobené turistickému ruchu. V lekárňach možno dostať lieky aj na recepty vystavené v zahraničí. Dostupnosť liekov bez receptov je však pomerne nízka. Preto je vhodné mať so sebou lieky alebo recept. Bezplatne je poskytovaná prvá pomoc, ale iba v prípade ohrozenia života. Záchranná služba má telefónne číslo 104.

Obchody-Banky-Zmenárne: Väčšina obchodov v Maďarsku má otvorené od pondelka do piatka od 7:00 do 19:00 hod., v sobotu od 7:00 do 13:00 hod. V Budapešti sú väčšie nákupné strediská otvorené aj v nedeľu, spravidla do 14:00 hod. V Maďarsku je povolené meniť valuty iba v oficiálnych zmenárňach a komerčných bankách. V sobotu sú banky zatvorené.

Ceny: Ceny sú pomerne prijateľné. Potraviny a jedlá v reštauráciach o niečo drahšie ako u nás. Dobre sa nakupujú kožené výrobky, topánky a suveníry.

Pamiatky a turistické atrakcie:

 • Budapešť - Hrad z 13. storočia, Parlament, Reťazový most, Matyášov chrám, Rybárska bašta, Kostol sv. Štefana, Národné divadlo, Pozostatky rímskeho amfiteátru
 • Eger - Hrad, Termálne kúpele
 • Sümeg - Hrad
 • Ják - Románsky kostol
 • Debrecen – Univerzita
 • Balaton - najväčšie jazero v strednej Európe s rozlohou 600 km2. Teplota vody dosahuje až 25 stupňov C. Nachádza sa tu mnoho turistických letovísk. Patrí medzi obľúbené dovolenkové miesta.
 • Liečebné kúpele - v Maďarsku je 35 liečebných kúpeľov (spa).
 • Hévíz - Medzi termálne kúpele patrí Danubius Thermal Hotel Hévíz, ktorý ponúka vnútorný aj vonkajší bazén, kúpeľné terapie, vonkajší termálny bazén, saunu, solárium, jacuzzi, parné kúpele a mnohé iné služby.
 • Detská železnica v Budapešti - okrem rušňovodiča obsluhujú vlak deti vo veku od 10 do 12 rokov.
 • Jaskyne: Pálvlgylská jaskyňa, Szemlhegyská jaskyňa, Budínska hradná jaskyňa, Lóczyho jaskyňa, Abaligetská jaskyňa, Jaskynný systém Baradla, Jaskyňa Anna, Istvánova jaskyňa, Jaskyňa Tavas
 • Najvyšší vrch Maďarska - Kékes s nadmorskou výškou 1014m

Slovník:

jó napot - dobrý deň
kérem - prosím
köszönöm - ďakujem
igen - áno
nem - nie
mibe kerül az - čo to stojí?
honnan - kam?
pályaudvar - nádražie, stanica
postahivatal - pošta
tér - námestie
héftö - pondelok
ked - utorok
serda - streda
csütörtök - štvrtok
péntek - piatok
szombat - sobota
vasárnap - nedeľa
egy - jeden
két - dva
három - tri
négy - štyri
öt - päť
hat - šesť
hét - sedem
nyolc- osem
kilenc - deväť
tiz - desať
pincér - čašník
étlap - jedálny lístok
ebéd - obed
burgonya - zemiaky
kenyér - chlieb
marhahús - hovädzie mäso
libasült - pečená hus
sült csirke - pečené kura
kávé - káva
sör- pivo
ásványvíz - minerálna voda
leves - polievka

Odporúčame navštíviť :

 • Rybárska bašta od 400,-HUF
 • Kostol sv.Mateja od 950,-HUF

Poznámka: Vyššie uvedené ceny sú orientačné.

Vaše komentáre